Quantcast
Channel: Български новини »Бранислава Бобанац
Viewing all articles
Browse latest Browse all 11

Посланик Августидис: БЪЛГАРИЯ И КИПЪР ЩЕ СИ СЪТРУДНИЧАТ В ЕНЕРГЕТИКАТА

$
0
0

Извънредният и пълномощен посланик на Кипър в България Ставрос Августидис пред в. “Български новини”

Бранислава Бобанац

На 1 октомври Кипър отбеляза 55 години от обявяването на независимостта си /1960 г./ В края на октомври се навършиха 55 години и от установяването на дипломатически отношения между България и Кипър. Как се развива сътрудничеството между нашите две страни, какво ни свързва и как заедно можем да вървим напред? За това разговаряме с Н. пр. Ставрос Августидис, извънреден и пълномощен посланик на Република Кипър в България.

Г-н Августидис, който пое новия си пост в София през август 2014 г., е дипломат от кариерата. В системата на Министерството на външните работи на Кипър е от 1998 г. Представял е страната си като дипломат в Сирия, Гърция, България, Канада. Заемал е високи постове в Министерството на външните работи на Кипър, последната от които преди идването му в София бе ръководител на Консулската служба. По време на кипърското председателство на Европейския съвет /юли – декември 2012 г./ той бе председател на работната група на Европейския съвет по консулските въпроси /COCON/. 

Г-н Августидис е роден в Никозия през 1972 г. Има магистърска степен по бизнес администрация от Университета в Рединг, Великобритания, и магистърска степен по международни отношения и европейски изследвания от Университета Кент, Великобритания, както и бакалавърска степен по политически науки и икономика от Arizona State University, САЩ.

Г-н посланик, как се отрази на сътрудничеството между България и Кипър и двустранните отношения – политически, икономически, търговски и културни, тежката финансова и икономическа криза, в която Кипър се намира през последните три години, от 2013 г.?

Отношенията между Кипър и България се основават на общи споделени ценности, зачитането на принципите на правовата държава и правата на човека. Тези връзки се засилиха след присъединяването на България към ЕС и днес двустранните отношения се намират в отличен етап. И двете държави са решени да продължат и задълбочат взаимоизгодното си сътрудничество и изграждането на стратегическо партньорство. Ние се ангажираме да засилим обмена и консултациите между правителствата на двете страни, с цел сключването на двустранни споразумения, които в момента се обсъждат, тъй като винаги има място за подобрение.

Икономическата криза в моята страна имаше отрицателно въздействие върху тези отношения, особено в областта на търговията и инвестициите. Потокът кипърски бизнесмени, които желаят да инвестират и да развиват стопанска дейност в България, намаля. Броят на кипърските студенти в България, който в предишни години бе висок, също бележи спад.

Искам да подчертая обаче, че кипърската икономика прави стабилни стъпки към своето възстановяване и инвеститорите отново гледат към България като пазар с голям потенциал. В посолството получаваме много запитвания от кипърски предприемачи за възможностите и условията за правене на бизнес тук, като интересът е най-вече към недвижими имоти, финансови услуги и туризъм. Кипър оценява България като надежден търговски партньор.

В същото време много българи желаят да инвестират и да правят бизнес в Кипър. Ние сме в много добро сътрудничество с посолството на България в Никозия и заедно искаме да предоставим цялата необходима информация за условията на живот и инвестиране в Кипър.

Целта на нашето посолство е да насърчава, подпомага и улеснява политическите, икономическите, търговските и културните отношения между Кипър и България. През последните години България премина през период на много промени и правителствени смени. Кипър силно подкрепи присъединяването й към ЕС и решимостта на правителството за провеждане на необходимите реформи.

ьь

Посланик Августидис по време на откриването на благотворителната изложба с негови картини и творби на български художник Николай Русев.

Предстои президентът на Кипър г-н Никос Анастасиадис да направи първото си официално посещение в България. Какви са очакванията от тази важна визита?

Президентът на България г-н Росен Плевнелиев отправи покана към президента на Република Кипър да направи официално посещение в България. Президентът г-н Никос Анастасиадис я прие и в момента по дипломатически път се уточнява датата за тази визита.

От голямо значение за бъдещите ни отношения е подписването на Меморандум за разбирателство в областта на енергетиката, което се очаква да стане по време на предстоящото посещение на президента Анастасиадис. Споразумението създава обща рамка за сътрудничество в областта на природния газ, безопасността на офшорните дейности, възобновяемите енергийни източници, енергийната инфраструктура, енергийната ефективност и т.н.

С проучванията и сондажите, които се извършват сега в изключителната икономическа зона в Средиземно море, Кипър има потенциал да предложи на България и други европейски страни алтернативен енергиен източник. Кипър планира да създаде необходимата инфраструктура за втечняване на природен газ, като по този начин предлага алтернативен маршрут на енергийните доставки.

В какви други насоки виждате възможност за бъдещо икономическо сътрудничество между двете ни страни?

Ние се стремим да укрепим отношенията с България във всички области. В същото време искаме да направим преглед на съществуващите двустранни споразумения, търсейки начини за задълбочаване на нашето сътрудничество. Важно е да се разгледат и капитализират нови възможности в търговията и да се засили взаимното ни присъствие на пазарите на двете страни.

Туристическият сектор има важен принос за икономиките на двете страни. България и Кипър могат да се кооперират със споразумение в тази област, чрез което да предложат своите забележителности в един съвместен туристически пакет. Той ще разкрие реалната стойност на уменията, опита и ресурсите, които нашите две страни отдавна са доказали. Ние можем да си сътрудничим с предлагането на съвместни пакети, с които да привлечем туристи от Азия и Америка, като използваме най-доброто, което двете страни имат.

В Кипър преди години бе създадена Българо-кипърска бизнес асоциация, но напоследък нейната дейност замря. Как можете да я подкрепите?

Ние напълно подкрепяме Българо-кипърската бизнес асоциация и искаме да я видим по-активна. Но тя е учредена от частни фирми, бизнесмени и предприемачи, така че те са тези, които трябва да предприемат инициатива за възстановяване на дейността й. Най-ефективният начин да се засили икономическото сътрудничество между нашите страни е да се подпомага дейността на търговските камари и бизнес асоциации.

Надявам се, че предстоящото посещение на президента Анастасиадис ще засили интереса на бизнесмени от двете страни и ще им помогне да установят директни контакти помежду си. Целта на посолството ни е със съдействието на Българската търговско-промишлена палата, Кипърската търговско-индустриална палата, Българо-кипърската бизнес асоциация и Гръцкият бизнес съвет в България да организираме бизнес форум, на който да присъстват двамата президенти. Вярваме, че той ще предложи възможност за засилване на бизнес контактите и ще продължи с изпълнението на конкретни бизнес проекти.

Очаква се икономическите възможности на Кипър и инвестиционният климат в страната значително да се подобрят след решаването на Кипърския въпрос, за което сега лидерите на двете кипърски общности водят интензивни преговори. Това също представлява интерес за България и за други страни.

Нашите мечта, цел и всекидневна тревога е решаването на Кипърския проблем. Не окупаторът, а хората са тези, които живеят в продължение на 41 години под постоянна заплаха и които искат да видят държавата си свободна и обединена. Нашата страна показва силна воля за постигането на решение на базата на двузонална, двуобщностна федерация с политическо равенство, както е посочено в резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и предвижда една държава, с единен суверенитет, единно гражданство и единна международна правосубектност; федерална държава-член на ЕС, със силна централна власт, която ще представлява целия Кипър. Времето не е на наша страна, тъй като чакаме вече 41 години, за да видим страната ни свободна от чужди войски, бежанците да се завърнат в своите домове и да се спазват основните свободи на всички кипърци.

Обединен Кипър, свободен от чуждестранни гаранти и пълноправен член на ЕС, има потенциал да се превърне в просперираща държава. Решаването на Кипърския проблем няма да превърне Кипър в икономическа “рай” за една нощ. Това изисква работа и жертви от всички кипърци, за да използваме правилно възможността, която споразумението ще даде. Политическата и социалната стабилност са най-важните условия за доверието на инвеститорите и финансовия просперитет.

Кипърското председателство на ЕС през втората половина на 2012 г. бе отчетено като много успешно. За България тази отговорност предстои през 2018 г. Какво от вашия опит може да препоръчате на страната ни?

Кипър със сигурност може да предложи своята помощ и да сподели опита си с България. В контакти с представители на българското правителство аз вече изразих нашата готовност да предоставим експертни позиции в различни области. Аз също изразих готовността си да споделя своя личен опит като ръководител на работната група по консулските въпроси. Освен това Министерството на външните работи на Кипър е готово да бъде домакин на делегация от България, за да я информира по различни аспекти, свързани с председателството на Европейския съвет.

Вие сте посланик на Кипър в България вече малко повече от година. Какво успяхте през нея и какви цели си поставяте?

По време на първата си година като посланик се опитах да науча повече за ситуацията в България, да създам мрежа от приятели, колеги и познати и да започна работа за насърчаване на отношенията между нашите две страни. Много съм развълнуван, че ми бе дадена възможност да се върна в България за първия ми пост като посланик и имам силно желание да допринеса повече за двете ни страни.

В момента правя преглед на всички действащи двустранни споразумения, с цел тяхното по-добро изпълнение. В същото време ние ще продължим да предприемаме инициативи, които да подобрят нашите отношения във всички области.

Отношенията между нациите надхвърлят двустранните споразумения и политиката. Основната ми цел е да засиля още повече нашите отлични двустранни отношения и да предизвикам още по-силно положително отношение и чувства към Кипър и неговите. Аз съм изключително горд за инициативата ни “Art4Charity”, която се проведе през февруари тази година. Посолството организира благотворителна изложба, на която бяха показани работи на българския художник Николай Русев, както и рисувани от мен картини. Всички събрани дарения бяха предоставени на УНИЦЕФ в подкрепа на програми в България.

аа

Посланик Августидис е най-добрият художник сред посланиците и най-добрият посланик сред художниците. Кипър през неговия поглед – картината му “Островът на муфлоните”


Viewing all articles
Browse latest Browse all 11

Latest Images

Trending Articles





Latest Images